Cuvânt către români, în vremea congresului rătăciților care a umplut Bucureștiul cu martorii lui Iehova 20-06-2026

Fraților, acest cuvânt care va urma nu este împotriva oamenilor, ci împotriva rătăcirii și a nepăsării noastre.

Fraților, ascultați căci vremea nu mai rabdă mângâiere, Bucureștiul s‑a umplut de rătăcire, de congresul martorilor lui Iehova și nu numai ei sunt primejdia cea mare, ci somnul vostru, al celor botezați în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh. Nu vă mirați că rătăcirea umblă slobodă prin capitală, mirați-vă că voi, fiii Ortodoxiei, ați lăsat candela să se stingă, căci unde nu arde lumina lui Hristos, acolo intră orice umbră.

Hristos, Fiul lui Dumnezeu, nu Se schimbă, El este Adevărul, nu o opinie, El este Calea, nu o variantă, El este Viața, nu o interpretare și cine Îl caută în afara Bisericii, caută apă în pustiu. Să știți că nu toți cei ce rostesc numele Lui Îl și urmează, Hristosul cel adevărat este Cel propovăduit de Sfinții Apostoli, păzit de Sinoade, trăit de Sfinții Părinți și cine iese din această rânduială, iese din Adevăr.

Maica Domnului nu este un detaliu, ci mama neamului creștin și cine o leapădă pe Ea, leapădă și pe Fiul Ei, cine nu o cinstește, nu poate avea pace, Ea este scutul românilor, pavăza țării, ocrotitoarea celor smeriți. Fraților, țineți-vă de Maica Domnului, căci rătăcirea fuge de Ea ca fumul de vânt.

Sfinții Apostoli nu au vestit două Evanghelii, ci una singură, Sfinții Părinți nu au păzit două credințe, ci una singură și ei nu au schimbat Adevărul după vremuri, ci au rămas statornici până la moarte. Cine vine astăzi cu altă Sfântă Evanghelie, cu altă învățătură, cu alt Hristos, acela nu este trimis de Dumnezeu, nu primiți învățături străine, chiar dacă vin cu zâmbet, cu politețe, cu Sfânta Scriptura în mână, Sfânta Scriptura fără Biserică este sabie în mâna unui copil.

Românilor, voi ați uitat de Sfânta Liturghie? Ați uitat de spovedanie? Ați uitat de rugăciune? Ați uitat de post? Ați uitat de smerenie? Ați uitat că sunteți fii ai lui Hristos, nu turiști spirituali? Și acum vă mirați că rătăcirea vă bate la ușă? Unde nu e lumină, intră întunericul, unde nu e trezvie, intră înșelarea, unde nu e Hristos, intră orice glas străin.

Iar vouă, celor ce conduceți orașele și țara, vă spun cu asprime: Veți da socoteală înaintea lui Hristos, nu pentru că ați permis străinilor să vină căci fiecare are libertatea lui, ci pentru că ați lăsat poporul fără apărare, fără cateheză, fără lumină, fără păstori adevărați și ați deschis porțile fără discernământ, ați făcut din capitală un târg de idei, nu o cetate a credinței și ați uitat că sufletul unui neam e mai prețios decât toate proiectele voastre. Când păstorii dorm, lupii intră, când conducătorii nu veghează, poporul se rătăcește și pentru asta veți răspunde.

Iar vouă, tinerilor, vă spun cu durere: voi sunteți cei mai vânați fiindcă rătăcirea vine la voi cu zâmbet, cu promisiuni, cu ‘adevăruri noi’, cu ‘spiritualitate modernă’, nu vă lăsați mintea furată, nu tot ce e nou e și adevărat și nu tot ce e strălucitor e și lumină. Țineți-vă de Hristos, de Maica Domnului, de Biserică, țineți-vă de Sfinții Părinți, de Sfinții Apostoli fiindcă acolo este puterea, acolo este pacea și acolo este Adevărul.

Fraților, treziți-vă, nu judecați pe nimeni, dar păziți-vă sufletul, nu urâți pe nimeni, dar nu primiți rătăcirea și nu vă certați cu nimeni, dar nu părăsiți Sfânta Credință Ortodoxă. Țineți-vă de Cruce, țineți-vă de Maica Domnului, țineți-vă de Sfinții Apostoli, țineți-vă de Sfinții Părinți și țineți-vă de Sfânta Biserică Ortodoxă căci acolo este viața, acolo este pacea, acolo este Adevărul. Români, treziți-vă vremea este scurtă și înșelarea este mare, dacă voi păziți credința, Dumnezeu va păzi țara și dacă voi o lăsați, Dumnezeu îngăduie încercarea.

Rugăciune

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, Lumina lumii și Adevărul cel neschimbat, caută spre noi, nevrednicii, care ne-am slăbit în credință și am lăsat rătăcirea să umble prin cetățile noastre. Întărește-ne cu puterea Crucii Tale, ca să nu ne clătinăm în fața niciunei învățături străine. Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, Maica Luminii și Ocrotitoarea neamului nostru, acoperă-ne cu sfântul tău acoperământ și izgonește de la noi toată înșelarea, toată tulburarea, toată amăgirea celui viclean și întărește inimile noastre în smerenie, în trezvie și în dragoste de Adevăr. Sfinților Apostoli, care ați vestit lumii Evanghelia cea una și adevărată, rugați-vă pentru noi, ca să nu ne abatem nici la dreapta, nici la stânga, ci să rămânem în învățătura pe care voi ați pecetluit-o cu sângele vostru. Sfinților Părinți, stâlpi ai Ortodoxiei, păzitori ai dogmelor și luminători ai lumii, întăriți-ne mintea, aprindeți-ne inima, treziți-ne conștiința, ca să nu primim niciun cuvânt care nu vine din Duhul Sfânt. Doamne, păzește tinerii acestui neam, căci ei sunt cei mai vânați de rătăcire, pune în ei dor de curăție, de adevăr, de rugăciune, de Biserică și ferește-i de glasurile înșelătoare, de lumina mincinoasă, de zâmbetul prefăcut al celor ce nu Te cunosc. Doamne, luminează pe conducătorii țării, ca să înțeleagă că sufletul poporului este mai prețios decât toate planurile lor și dă-le frică de Tine, înțelepciune și trezvie, ca să nu lase turma fără păstori și cetatea fără pază. Doamne, miluiește poporul român, care a fost botezat în numele Tău și a trăit veacuri sub ocrotirea Ta. Ridică-ne din somn, întărește-ne în credință, aprinde-ne inimile, ca să nu ne pierdem în valurile vremurilor, ci să rămânem ancorați în Biserica Ta cea sfântă. Doamne Iisuse Hristoase, nu ne lăsa să cădem în rătăcire, nu ne lăsa să ne depărtăm de Adevăr, nu ne lăsa să ne pierdem sufletele prin neatenție și nepăsare. Ține-ne aproape de Tine, de Crucea Ta, de Maica Ta, de Sfinții Tăi, că Tu ești Lumina lumii, Adevărul cel veșnic și Viața cea fără de moarte, și Ție slavă Îți înălțăm, împreună cu Tatăl și cu Duhul Sfânt, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.

Publicat de Pustia Inimii

Amin!

Lasă un comentariu