Întunecarea minții (depresia) și lucrarea nevăzută a vrăjmașului

Frate al vremurilor de acum, să știi că omul modern trăiește într-o lume în care totul este lumină artificială, dar sufletul rămâne în întuneric, are zgomot în urechi, dar liniște nu are, are mii de prieteni pe ecrane, dar nu are un om în fața căruia să-și plece capul, are informație, dar nu are înțelepciune, are falsa libertate, dar nu are pace și din această ruptură se naște o durere pe care lumea o numește depresie, iar Părinții o numeau întunecarea minții. Omul contemporan în boala lui să nu disprețuiască medicina fiindcă trupul omului de azi este obosit, ars, suprasolicitat, rupt de ritmul firesc al creației, lucrează noaptea, doarme ziua, mănâncă în fugă, trăiește în stres, respiră aer greu, nu vede cerul, nu aude păsările, nu se odihnește, iar trupul slăbit trage mintea în jos și mintea slăbită trage sufletul în jos și omul cade, nu e păcat să cazi, dar e primejdie să rămâi jos, e moarte să rămâi jos. Psihologia vede mecanismele, dar nu vede duhul, psihologia serioasă observă perfecționismul, frica de eșec, dependența de validare, ruminarea, sensibilitatea la critică, auto‑centrismul rănit și toate acestea sunt reale. Dar părinții văd dincolo de ele, ei văd că în spatele lor stau mândria, slava deșartă, părerea de sine, iubirea de sine, voia proprie, nemulțumirea, dorințele neîmplinite, egoismul, egocentrismul. Psihologia vede simptomele, Duhovnicul vede rădăcina.

Cum lucrează vrăjmașul în omul modern

Diavolul nu are nevoie să vină cu ispite mari, omul modern este deja obosit, singur, rupt, rănit și vrăjmașul doar șoptește „Nu mai are rost,”„Nu ești bun.”, „Nu te vede nimeni.” „Nu te iubește nimeni.” „Nu mai are sens să lupți.” și omul, fiind slăbit, le crede nu pentru că e rău, ci pentru că e singur și singurătatea este câmpul de luptă preferat al diavolului.

Unde se întâlnesc medicina și duhovnicia

Frate, depresia nu este doar boală, nu este doar patimă, nu este doar ispită, este un nod în care se prind toate trei de aceea medicul ajută trupu și duhovnicul ajută inima, și omul are nevoie de ambele, căci omul este trup și suflet. Medicamentele nu vindecă patimile, dar ridică ceața ca să poți vedea drumul, rugăciunea nu înlocuiește terapia, dar dă sens durerii, terapia nu înlocuiește harul, dar ordonează gândurile, toate sunt daruri, dacă sunt folosite cu discernământ.

Mândria rănită

Să știi că depresia nu vine doar din mândrie, dar mândria o hrănește. Mândria vrea să fie lăudată, să fie văzută, să fie în control, să fie fără lipsuri, să fie fără durere, să fie fără eșec și când lumea nu îi dă ce vrea, mândria cade în întunecare și așa se naște deznădejdea, nu din slăbiciune, ci din voia proprie rănită. Părinții nu ți-ar spune „Ești slab.”, „Ești vinovat,” „Ești păcătos.” ci ar zice „Fiule, nu ești vinovat că ești bolnav, dar ești responsabil să nu lași boala să-ți mănânce sufletul, nu ești vinovat că ești rănit, dar ești responsabil să nu crezi gândurile întunecate, nu ești vinovat că ai căzut, dar ești responsabil să strigi către Dumnezeu.” și ți-ar da trei arme: smerenia – taie mândria, ascultarea – taie voia proprie, rugăciunea scurtă – taie gândurile negre, nu multe cuvinte, nu teorii, nu explicații, ci lucru.

Frate, lumea de azi îți promite fericire, dar nu îți dă sens, îți dă libertate, dar nu îți dă direcție, îți dă confort, dar nu îți dă pace, îți dă tehnologie, dar nu îți dă iubire și de aceea sufletul se întunecă, dar să știi un lucru, o singură rază de smerenie rupe toată lucrarea vrăjmașului.

Psihologia spune: Depresia apare din perfecționism și așteptări nerealiste. Perfecționistul vrea să fie impecabil, să nu greșească, să nu fie criticat, să fie „cel mai bun”.

Părintele răspunde: „Fiule, perfecționismul nu este virtute, ci mândrie îmbrăcată în haine frumoase. Cel ce vrea să fie fără greșeală nu caută pe Dumnezeu, ci caută slava oamenilor și când slava nu vine, sufletul cade în întuneric.”

Psihologia spune că depresia este întreținută de ruminare — gânduri repetate, negative, obsesive, mintea se învârte în cerc, fără ieșire.

Părintele răspunde: „Gândurile sunt săgețile vrăjmașului, dacă le primești, te rănesc și dacă le hrănești, te omoară. Nu te lupta cu ele, căci sunt mai multe decât tine, ci strigă Doamne, miluiește-mă! și ele se risipesc ca fumul.”

Psihologia spune că depresia vine din sensibilitate la critică și rușine, iar omul se prăbușește când este respins sau judecat.

Părintele răspunde: „Cel ce se teme de critică este robul slavei deșarte, cel ce se rușinează de oameni nu s-a rușinat încă de păcat, dar când omul caută să placă lui Dumnezeu, nu-l mai doboară vorba oamenilor.”

Psihologia spune că depresia este alimentată de dependența de validare fiindcă omul are nevoie să fie văzut, apreciat, confirmat.

Părintele răspunde: „Fiule, dacă aștepți ca oamenii să-ți spună cine ești, vei muri de foame, oamenii nu pot umple golul inimii, ci numai Dumnezeu spune omului “Tu ești al Meu”, și când auzi asta, nu mai ceri aplauze.

Psihologia spune că depresia apare din lipsa sensului și omul nu mai vede rostul vieții.

Părintele răspunde: „Sensul nu se caută în lume, ci în voia lui Dumnezeu, când omul trăiește pentru sine, se stinge, iar când trăiește pentru Dumnezeu, se aprinde.”

Psihologia spune că depresia este întreținută de frica de eșec și omul se teme să încerce, să riște, să piardă.

Părintele răspunde: „Eșecul este profesorul smereniei, cel ce nu vrea să cadă nu va învăța să se ridice fiindcă numai mândria cere succes, smerenia cere doar ajutor.”

Psihologia spune că depresia vine din traume și răni vechi și omul poartă dureri neînchise, neprocesate.

Părintele răspunde: „Rana sufletului nu se vindecă prin amintire, ci prin iertare și cât timp omul își linge rănile, ele nu se închid, iar când le pune în palma lui Hristos, se vindecă.”

Psihologia spune că depresia este agravată de izolare și omul se rupe de ceilalți.

Părintele răspunde: „Singurătatea fără Dumnezeu este iad, iar singurătatea cu Dumnezeu este rai, nu fugi de oameni ca să te ascunzi, ci ca să-L găsești pe Dumnezeu, apoi întoarce-te la oameni ca să-i iubești.”

Psihologia spune că depresia este influențată de dezechilibre biologice, serotonină, dopamină, oboseală, epuizare.

Părintele răspunde: „Trupul este slujitorul sufletului și când slujitorul e bolnav, și stăpânul suferă. Nu disprețui medicamentele, ele ridică ceața, dar ceața ridicată nu este lumina. Lumina este Hristos.”

Psihologia spune că depresia se tratează prin terapie, medicamente, suport social, acestea ajută, ordonează, stabilizează.

Părintele răspunde: „Toate acestea sunt bune, dar nu sunt de ajuns, ele vindecă mintea, dar nu ating inima, inima se vindecă prin smerenie, ascultare, rugăciune, iertare, pocăință, milostenie, căci depresia este un diavol, iar diavolul nu pleacă prin explicații, ci prin lumină.”

Fratele meu, depresia este un nod în care se întâlnesc boala trupului, rănile minții, patimile inimii și săgețile vrăjmașului. De aceea, omul are nevoie de medic pentru trup, duhovnic pentru suflet și Dumnezeu pentru viață.

Omul de astăzi trăiește într-o lume plină de lumină artificială, dar sufletul îi rămâne în întuneric. Din această ruptură se naște o durere pe care psihologia o numește depresie, iar Părinții o numeau întunecarea minții. Oamenii cred că dacă ești cu Hristos, nu mai ai căderi, nu mai ai întunecări, nu mai ai goluri, dar realitatea este alta, Harul nu anulează firea, Lumina nu elimină lupta, Credința nu scoate omul din propria lui fragilitate. Depresia, tristețea, golul, oboseala, toate acestea sunt ale firii căzute, Hristos nu vine să le șteargă magic, ci să le poarte cu tine. Când omul suferă și totuși nu vrea să se rupă de Hristos, atunci e cel mai aproape fiindcă nu starea te definește, ci direcția inimii tale, iar direcția ta să fie limpede nu vrei să-L pierzi pe Dumnezeu. Viața în Hristos nu este o stare emoțională, nu e liniște, nu e pace, nu e „simțire”, nu e confort psihologic, ci este o voință a inimii „Doamne Iisuse Hristoase, nu mă lăsa”. Asta este viața în Hristos, nu emoția, ci credința. Depresia poate fi chiar locul unde se curăță iubirea deoarece când omul e bine, e ușor să spună „Îl iubesc pe Hristos”, dar când e gol, frânt, obosit, fără gust, fără putere și totuși nu renunță abia atunci iubirea devine adevărată, acolo se vede ce e real.

Publicat de Pustia Inimii

Amin!

Lasă un comentariu