Ascuțimea simțurilor și putința minții

Omul de astăzi nu mai fuge în pustie, că și-a făcut pustia înăuntrul lui, dar nu pustia îl mântuiește, ci adevărul pe care îl vede în ea. Și adevărul este acesta, simțurile tale sunt ascuțite, dar inima ta e tocită. Vezi prea mult, auzi prea mult, dorești prea mult, și toate acestea îți mănâncă mintea ca rugina fierul. A zis un înțelept al lumii «Sunt încurcat de ascuțimea simțurilor și mă rușinez de putința intelectului meu.» Nu simțurile sunt vinovate, ci faptul că le-ai făcut împărați peste suflet, căci omul modern are ochi care nu se mai satură, urechi care nu mai tac, gusturi care nu mai postesc, dorințe care nu mai dorm și apoi se miră că mintea lui e slabă, împrăștiată, rușinată. Mintea nu se rușinează decât atunci când a pierdut împărăția inimii, când simțurile sunt ascuțite, dar duhul e leneș, omul devine rob, când mintea e puternică, dar inima e mândră, omul devine tiran, dar când mintea se smerește și inima se curățește, atunci simțurile se liniștesc și omul devine om. Nu telefonul, nici orașul, nici lumea nu te încurcă, ci inima ta neînvățată să tacă, nu zgomotul lumii te tulbură, ci zgomotul din tine de aceea fă-ți o chilie în inimă și intră acolo, închide ușa simțurilor, nu cu forța, ci cu rugăciunea și vei vedea că mintea, care acum te rușinează, se va lumina ca o candelă aprinsă în noapte. Căci omul nu se mântuiește prin ascuțimea simțurilor, nici prin puterea minții, ci prin smerenia inimii și smerenia aceasta nu vine din lume, ci din strigătul, Doamne, Iisuse Hristoase, miluiește-mă! Atunci simțurile se vor supune, mintea se va aduna, iar inima va cunoaște pacea pe care lumea nu o poate da.

Publicat de Pustia Inimii

Amin!

Lasă un comentariu